شهریور ۳۱, ۱۳۹۶

افتتاح نخستین مرکز تخصصی آموزش حمل و نقل ترافیک شهری کشور در شیراز

photo_2016-11-26_20-23-18-765x510
شهردار شیراز:
رانندگان شیرازی با آموزش به الگوهای کشور تبدیل می شوند.
*نخستین مرکز تخصصی آموزش حمل و نقل ترافیک شهری کشور با حضور معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس آموزش فنی و حرفه ای کشور، معاون استاندار فارس، شهردار شیراز و معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز و جمعی از مسؤولان و مدیران ارشد استان در شیراز افتتاح شد. *

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی:ارائه آموزشهای رانندگی در مسیر توسعه شهر شیراز بسیار حیاتی است

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این مراسم گفت: این مرکز آموزشی با هدف آموزش دست اندرکاران ناوگان حمل و نقل عمومی در فاز نخست با اعتبار بالغ بر ده میلیارد ریال و در قالب سه کارگاه آموزشی به مساحت ۴۰۰ متر مربع تجهیز و راه اندازی شده است.

محمد امین سازگار نژاد افزود: این اتفاق مثبت و راه اندازی این مرکز تخصصی حاصل همدلی و همسویی دو مجموعه شهرداری و آموزش فنی و حرفه ای است.

رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور بیان داشت: تاریخ شیراز، تاریخ رشد، تعالی و بالندگی است و تاریخ شیراز تاریخ عزت به انسانها و انسانیت است و سابقه آن برای همه جهانیان زیبا و شنیدنی است و ما گرد هم آمده ایم تا با راه اندازی این مرکز آموزشی این روند را حفظ کرده و تعالی ببخشیم.

او ادامه داد: هر چقدر در مسأله آموزش و توسعه منابع انسانی در شهرها و ایجاد شهروندان دارای مهارت تلاش کنیم نوعی سرمایه گذاری تجدید پذیر و ارزشمند صورت پذیرفته است که موجب ارتقاء فرهنگ عمومی خواهد شد.

این مقام مسؤول با بیان اینکه ارائه این آموزشها در مسیر توسعه شهر شیراز بسیار حیاتی می باشد، اظهار داشت: آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای که بخش خصوصی زیر مجموعه سازمان می باشند بسیار مقتدر، مجرب و توانمند بوده و ما می توانیم از ظرفیت آنها در توسعه آموزشهایی از این دست بهره گیریم.

وی راه اندازی این مرکز را یک آغاز موفق در این حوزه بر شمرد و تأکید کرد: بایستی با مشارکت تمامی ذینفعان این حرکت مفید را در سطح استان توسعه داد.

وی از شورای اسلامی شهر شیراز خواست تا هنگام تصویب برنامه ها پیوست آموزش های مهارتی آن را نیز اضافه نمایند.

رییس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با اشاره به اقتصاد مقاومتی؛ بیت الغزل اقتصاد مقاومتی را توانمند کردن مردم دانست و بیان داشت: ما مسؤولان وظیفه داریم تا مسیر توانمند ساختن مردم را هموار گردانیم که این مهم با هم افزایی تمامی دستگاه های اجرایی و خدماتی امکان پذیر است.

شهردار شیراز:

رانندگان شیرازی با آموزش به الگوهای کشور تبدیل می شوند

شهردار شیراز نیز در ادامه مراسم طی سخنانی اظهار کرد: افتتاح نخستین مرکز تخصصی آموزش حمل و نقل ترافیک شهری با همکاری سازمان فنی و حرفه ای می تواند آغازگر یک حرکت مثبت و مؤثر در حوزه حمل و نقل و آموزش باشد.

مهندس علیرضا پاک فطرت با بیان اینکه شهر شیراز، شهر تاریخی و گردشگری است، گفت: هر ساله گردشگران زیادی به این شهر می آیند بنابراین با آموزشهای لازم این رانندگان می توانند به الگوی کشوری تبدیل شوند.

وی افزود: شهر شیراز یک شهر فرهنگی است و دو هزار و ۵۰۰ راننده اتوبوس و سیزده هزار راننده تاکسی و پانزده هزار راننده سرویس مدارس می توانند اشاعه دهنده فرهنگ صحیح شهروندی باشند.

علیرضا پاک فطرت ضمن ابراز خرسندی از افتتاح این مرکز عنوان کرد: این مرکز ارتقاء دهنده آموزش منابع انسانی در حوزه حمل و نقل و کاهش تصادفات به ویژه تصادفات منجر به فوت خواهد بود.

شهردار شیراز با اشاره به آموزش های امدادی و ایمنی به رانندگان تاکسی توسط سازمان آتش نشانی شهرداری شیراز افزود: با آموزش این رانندگان موفق شدیم در مواقع بحرانی از بروز بسیاری از حوادث جلوگیری نمائیم.

وی با بیان اینکه آموزش های این مرکز شامل دو بخش اجباری و تشویقی خواهد بود گفت: این مرکز مصداقی از توسعه اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل و توانمندسازی رانندگان در جهت ارائه خدمت به شهروندان است.

علیرضا پاک فطرت بیان داشت: یقین دارم که این مرکز می تواند در جهت اصلاح فرهنگ رانندگی در شهر و استان ما نقش آفرینی کند.

وی تأکید کرد: آموزش نقش اصلی را در تمامی جوامع دارد و امروزه اگر ما بتوانیم رانندگان ناوگان حمل و نقل عمومی را به درستی آموزش دهیم بسیاری از مشکلات ما در بخش ترافیک حل خواهد شد.

دکتر کوشکی، مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای فارس نیز گفت: کاهش سطح و کیفیت آموزش در کشور باعث بوجود آمدن معضلات جدی خواهد شد و هر کسی در هر شغلی که دارد بایستی دوره های باز آموزی و ارتقاء مهارت را به منظور ارائه خدمات بهتر و با کیفیت تر طی کند.

وی ایجاد این مرکز را با هدف ارتقاء مهارت شاغلین در حوزه حمل و نقل شهری برشمرد و بیان داشت: برای پایدار بودن شغل و کیفیت بخشی به خدمات رانندگان اتوبوس های درون شهری، رانندگان تاکسی، رانندگان آژانس های حمل و نقل مسافر و رانندگان سرویس مدارس این دور ه های آموزشی برگزار می شود.

مهندس رحمانی، معاون استاندار فارس نیز این کار مشترک را اقدامی ارزنده برشمرده و گفت: یکی از محورهای اقتصاد مقاومتی افزایش بهره وری است و یکی از راهکارهایی که می تواند تأثیر زیادی بر افزایش بهره وری داشته باشد آموزش و به خصوص آموزش مهارتی است.

وی بیان داشت: در سنوات گذشته بسیاری از کارهای خوبی که در سطح کشور انجام شده است حاصل نوآوری و ابتکار مدیران استان فارس بوده است و تلاش می کنیم که با انجام فعالیتهای جدید و خلاقانه همیشه در سطح کشور پیشرو و الگو باشیم.

معاون استاندار فارس همچنین خواستار کیفیت بخشی به آموزشها شد و در ادامه به تحلیل عملکرد آموزش فنی و حرفه ای فارس در حوزه های مختلف در سطح استان پرداخت.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز نیز اظهار داشت: با افتتاح این مرکز تمام رانندگان فعال شیراز از جمله تاکسی، اتوبوس، سرویس مدارس و سایر رانندگان، دوره‌های تخصصی مربوط به حمل و نقل را می‌گذرانند.

ناصر شمس افزود: براساس سطح‌بندی صورت گرفته رانندگانی که در این مرکز آموزش‌های لازم را فرا می‌گیرند مدرک بین‌المللی فنی حرفه ای حمل و نقل و ترافیک دریافت می‌کنند.

وی تصریح کرد: مرکز تخصصی فنی حرفه‌ای حمل و نقل و ترافیک در راستای فرهنگ‌سازی و همچنین اصلاح رفتارهای ترافیکی در شیراز افتتاح شده و بدون شک تاثیر بسزایی در ارتقاء فرهنگ ترافیک دارد.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز تصریح کرد:  با دروه‌های مختلفی که رانندگان در مرکز فنی‌حرفه‌ای حمل و نقل و ترافیک پشت سر می‌گذارند سطح بندی می‌شوند.

شمس با بیان اینکه توجه به فرهنگ‌سازی بر اساس شاخص‌های استاندارد ترافیکی یکی از اولویت‌های مهم معاونت حمل و نقل ترافیک شهرداری شیراز است گفت: در این زمینه برنامه‌های مختلف برای ارتقاء علمی رانندگان در مورد مسائل ترافیکی برگزار می‌شود.

معاون شهردار شیراز خاطرنشان کرد: بر اساس تفاهم نامه‌ای که بین شهرداری شیراز و اداره کل آموزش فنی و حرفه ای فارس به امضا رسیده، رانندگان حوزه حمل و نقل در کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی، آموزش‌های تخصصی و فرهنگی دریافت می‌کنند.

شایان ذکر است در این مرکز دست اندرکاران ناوگان حمل و نقل عمومی آموزشهای مهارتی در حرفه های اصول و قوانین رانندگی، رعایت اخلاق شهروندی، مباحث روانشناختی و کنترل خشم، امداد و نجات و حرفه های مرتبط با اتوماتیک را بر اساس استانداردهای سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور فرا می گیرند.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *